Provoz bojleru - otázky

Prevádzka bojlera a otázky, ktoré od našich zákazníkov často dostávame.

Z našej dlhoročnej praxe s predajom a montážou bojlerov som vybral najčastejšie otázky spojené s prevádzkou ohrievača vody. V tomto článku na ne odpovedám. Tiež rád uvediem princípy ich fungovania a prevádzky. Tu sú:

 

Praktické rady pre výber zásobníkového ohrievača vody

Rodiny s malými deťmi, alebo zatiaľ bez detí, by mali vziať do úvahy životnosť ohrievačov (5-15 rokov) a zvažovať objem aj pre deti. Ak zvažujeme kombinovaný ohrev, vyberáme vždy tú horšiu variantu (je nutné počítať radšej s väčším objemom).

 

Aký je rozdiel medzi zvislým a vodorovným ohrievačom vody?

Vodorovný bojler sa používa väčšinou tam, kde nie je dostatok miesta. Všeobecne, funkčne výhodnejšie sú bojlery umiestnené zvisle, pretože teplá a studená voda sa nemiešajú toľko ako u bojlerov umiestnených vodorovne, kde je väčšia styčná plocha medzi teplou a studenou vodou. Len u vodorovných typov s výmenníkom, má vodorovné vyhotovenie výhodu v tom, že voda ohriata na maximálnu teplotu je k dispozícii takmer okamžite, lebo výmenník ohrieva hneď od vršku nádoby. Doba ohrevu: celková doba ohrevu elektrickou energiou je u obidvoch typov rovnaká, pri ohreve výmenníkom je rýchlejší vodorovný ohrievač - približne o štvrtinu. Avšak zvislý kombinovaný typ OKC X/1m2 je približne rovnako rýchly (pri rovnakom prietoku vykurovacej vody). U vodorovného kombinovaného ohrievača je veľmi dôležité, aby výmenník fungoval ako protiprúdový (je výkonnejší než súprúdové). Pri nedodržaní smeru prúdenia vykurovacej vody je možné samozrejme ohriať celý objem tiež, ale za omnoho dlhšiu dobu. Ohrievač sa potom zle dohrieva a nefunguje na "samotiaž".

 

Aká je funkcia poistného ventilu?

Poistný ventil ohrievača má v sebe zabudovaný spätný ventil (spätnú klapku), ktorý bráni pretlačeniu vody späť do vodovodného rádu. Odkvapkávaniu vody počas ohrevu bojlera je v poriadku a signalizuje správnu funkčnosť poistného ventilu. Pri ohreve vody dochádza k zväčšeniu jej objemu približne o 1% z nahrievaného objemu. To znamená, pre objem 120 litrov by Vám malo vytiecť okolo 1,3 litrov vody. Množstvo odkvapkané vody môže byť rôzne, záleží na niekoľkých okolnostiach (ohrievaný objem, rozdiel teplôt vody pred ohrevom a po ohreve, tlak vo vodovodnom poriadku).

Ak voda odkvapkáva aj mimo vlastný ohrev, problém môže byť nasledujúce:

  • nečistota alebo usadeniny vo ventile môžu zapríčiniť prekvapkávaniu; odporúčame otočiť ventilom alebo páčkou (taliansky typ) hore na ventile; toto by sa malo robiť preventívne každé tri mesiace.
  • vo vysokom vstupnom tlaku pri hodnote nad 5 bar, odporúčame na vstupné potrubie umiestniť redukčný ventil
  • odkvapkávanie môže byť samozrejme spôsobené aj poruchou poistného ventilu.

Ak voda odkvapkáva len pri ohreve navlečte na hrdlo hadičku a priveďte ju do odpadu. Odvod vody nesmie byť vedený nahor, nesmie byť dlhšia ako dva metre a musí byť zabezpečený pred zamrznutím a stlačením.

Ovšem lepšie riešenie je nainštalovať medzi bojler a poistný ventil expanznú nádobu. Expanzná nádoba by mala mať objem približne 4-8% z nádoby ohrievača vody. Potom nebude dochádzať k plytvaniu vody.

 

Odporúčané minimálne objemy expanzných nádrží podľa objemu ohrievača

Objem ohrievača [l] --- Objem expanznej nádoby [l]
50 --- 2-4
80 --- 5-8
100 --- 5-10
125 --- 5-10
160 --- 8-16
180 --- 8-18
200 --- 9-20
250 --- 10-25
300 --- 12-30
400 --- 16-40
500 --- 20-50
750 --- 30-75
1000 --- 40-100

Prosím, nezabudnite, že expanzná nádoba pre úžitkovú vodu je modrej farby a nazýva sa Aquamat. Vybrať si Aquamat môžete tu.

 

Aké je použitie spätnej klapky u kombinovaných ohrievačov vody?

Spätná klapka by mala byť umiestnená na vstupe do výmenníka. Tu je nutné dať pozor na zavzdušňovanie výmenníka. Ak máte veľa vzduchu vo vode alebo nemáte dostatočne silné čerpadlo, odporučil by som umiestniť odvzdušňovací ventil medzi výmenník a spätnú klapku. Spätná klapka sa však neodporúča na "samotiaž", pretože zvyšuje hydraulický odpor v potrubí.

Podnetom pre uzatvorenie spätnej klapky je už samotné zastavenie prúdenia tekutiny v potrubí v povolenom smere (niekedy sa používa spätný ventil, ktorý funguje v rôznych polohách - máva pružinu). Klapka funguje len v jednej polohe. Súčiastka je to mechanická, predajná oddelene ako trebárs uzatvárací ventil.

 

Prečo sa môže vyskytnúť zapáchajúca teplá voda?

Tento problém sa týka skôr vody než ohrievačov. Niektoré vody (studničnej, neupravované) obsahujú veľké množstvo sulfátu spolu s baktériami, ktoré tento sulfát redukujú. Tieto baktérie, zdraviu neškodné, v stojatých vodách, ktoré boli zbavené kyslíka produkujú plyn sulfidu vodíka (zápach) využívajúci iónu vodíka z anódovej ochrany. Čím väčšia je činnosť tejto anódy (horšia kvalita vody), tým viac je iónu vodíka a tým viac vzniká plynu sulfidu vodíka. Tieto baktérie nemôžu rásť v prítomnosti atmosférického kyslíka, a preto nie sú v zdrojoch studenej vody. Ak sa tá istá voda zahreje, objavia sa. V niektorých prípadoch pomôže vymeniť anódu za inú, ktorá môže mať iné zloženie. Ak sa však týmto problém nevyrieši, odporúčam anódu vymontovať, aj keď sa tým zníži životnosť ohrievača vody.

 

Ako postupovať pri vypustení vody z ohrievača?

  1. vypnite všetky elektrické vykurovacie telesá, ktoré sú v ohrievači!
  2. zatvorte prívod studenej vody do ohrievača (do ohrievačov)
  3. otvorte ventil (kohútik) teplej vody niekde v súvisiacom potrubí (pozor u pákových batérií - nutné otvoriť iba teplú vodu), ak chcete vypustiť celé potrubie rozvodu teplej vody, otvorte všetky s ním súvisiace uzávermi
  4. pod vyústenie vypúšťacieho ventilu ohrievača umiestnite dostatočne veľkú nádobu, alebo vodu zaveďte do odpadu!
  5. otvorte vypúšťací ventil ohrievača! Mal by byť na "T" odbočke tesne pred vstupom studenej vody do ohrievača (u stacionárnych ohrievačov býva niekedy na úplne samostatnom výstupe v spodnej časti)
  6. ak sa Vám nepodarilo nájsť vypúšťací ventil ohrievača, vypusťte ohrievač cez skúšobný (odľahčovací) ventil, ktorý je súčasťou poistného ventilu
  7. po úplnom vypustení vody z ohrievača všetky ventily (kohútiky) opäť zavrite!

Upozornenie: Pri vypúšťaní ohrievača na zimu, nezabudnite vypustiť aj vodovodný systém. Ak bude potom ohrievač dlhšiu dobu bez vody, je dobré ho pred opätovným použitím vypláchnuť.

 

Ako vyčistiť vnútrajšok ohrievača vody?

Po vypustení a otvorení zásobníka uvidíte, akým spôsobom je výmenník zanesený kameňom. Pokiaľ bude kameň mäkký, mal by ísť opláchnuť alebo odstrániť prúdom vody alebo otrieť napr handrou. Pokiaľ bude tvrdý, doporučujeme kameň odstrániť dreveným predmetom (veľmi opatrne, v žiadnom prípade sa nesmie poškodiť vnútorné smalt). Odporúčame zaobstarať si nové tesnenie pod prírubu a horčíkovou anódu, ktorej životnosť je počítaná na 2 roky a rovno všetko vymeniť. Opotrebenie je potom závislé od prevádzky a vody v oblasti. Oboje je možné zaslať na dobierku.

 

Čo je to cirkulácia?

Cirkuláciou sa rozumie inštalácia dvojitého rozvodu teplej vody a cirkulačného čerpadla. Jedným potrubím sa voda vedie k odberným miestam, druhou vetvou potom späť do ohrievača do cirkulačného otvore. Do obvodu sa ešte zaradí cirkulačné čerpadlo. Vzdialenosť, pri ktorej by sa mohlo uvažovať o cirkuláciu ich približne 6 metrov. Táto dĺžka zodpovedá potrubia o svetlosti ¾ ". Neodporúčame cirkulácii prevádzkovať u malých ohrievačov a pri ohreve len na nočný prúd. Dochádza tu k nežiadúcemu schladzovanie vody v zásobníku.

 

Ak ste tu nenašli odpoveď na Vašu otázku, potom ma prosím kontaktujte, najlepšie na e-mailovej adrese: daniel.coufal@gas.cz . Pokúsim sa Vašu otázku čo najlepšie zodpovedať.


Za GAS-TM s.r.o. 

Daniel Coufal
jednatel společnosti

Heureka.sk - ověřené hodnocení obchodu GAS-TM.sk
Spokojený nákup - Zboží.cz
APEK
GOPAY

Firma GAS-TM s.r.o. - specialista na topnou a varnou techniku má svou kamennou prodejnu v Olomouci a dalších 32 partnerských výdejních míst (firma TOPTRANS) po celé České a Slovenské republice.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie